Lázeňské oplatky Kolonáda

Již od roku 1856 připomínají lázeňské oplatky svou jedinečnou chutí, lehkostí a lahodnou vůní návštěvníkům z celého světa atmosféru lázeňských promenád. Mezi těmi, kteří si rádi pochutnávali na čerstvých teplých oplatkách při procházení Kolonádou, nechyběl ani anglický král Edward VII., skladatel Johann Strauss či spisovatel Jan Neruda.I dnes můžete užívat klidnou atmosféru českých lázní s ještě teplou oplatkou Kolonáda v ruce.

19.století

První lázeňské oplatky se objevily už v 18. století. V historických pramenech se dochovala zmínka o tom, že „některé měšťanky pečou oplatky, a pak je nechávají roznášet k prodeji“. Je to důkaz o původně domácím charakteru výroby oplatek.

O tom, že si jednou budou pochutnávat na lázeňských oplatkách Kolonáda lidé po celém světě, se zasloužil Karel Reitenberger. Dá se považovat za zakladatele takzvané průmyslové výroby, kterou zahájil v roce 1856. Reitenberger byl synovcem jednoho ze zakladatelů Mariánských Lázní opata Karla Kašpara Reitenbergera z kláštera v Teplé. Karel Reitenberger měl tehdy svou pekárnu v domě „U tří bažantů“ na Hlavní třídě a vyráběl ročně 200 až 500 tisíc kusů oplatek. Výrobky balil do krabic po 6 až 12 kusech a převazoval ozdobným provázkem. Od roku 1864 se už oplatky začaly prodávat i v jiných městech. Čtyři pětiny produkce pekárny byly totiž odesílány z Mariánských Lázní. Byly plněny mandlemi a cukrem a měly světlehnědou barvu.

20.století

Anglický král Eduard VII. si na začátku 20. století pochutnával na oplatkách každé léto při pravidelných léčebných kúrách v Mariánských Lázních. Oblíbili si je skladatelé Chopin, Strauss, spisovatelé Neruda, Kafka, básník Goethe, vynálezce Nobel nebo psychoanalytik Freud a řada dalších. Oplatky Kolonáda se staly součástí každého zavazadla, se kterým se z Mariánských Lázní vrací návštěvník ke svým nejbližším. V kulatých plechových dózách či jiném přitažlivém balení patří k neodmyslitelným suvenýrům „z lázní“. Zdroj : Kolonáda.cz

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode