Kolonády a prameny

Všechny  vyvěrající léčivé prameny jsou studené kyselky, jejichž teplota kolísá mezi 7 a 10°C. Relativně vysoký je obsah dvojmocného železa. Okolnost, že tyto tak rozdílné prameny vyvěrají na malém území, dokonce často těsně vedle sebe, je balneologickou raritou.

Výrazná rozdílnost v chemickém složení pramenů umožňuje ovlivnit již samotnou pitnou léčbou celou řadu nemocí různých orgánů. Množství vody ordinované pro pitnou kúru se pohybuje podle diagnózy a stavu pacienta.

Minerální prameny se užívají také k inhalacím a k minerálním koupelím. Koupele snižují krevní tlak, zlepšují činnost srdce i ledvin, zlepšují prokrvení mozku a dolních končetin.

Nejznámější prameny

Křížový pramen - má projímavý účinek. Využívá se pro pitnou kůru především při léčbě metabolických nemocí a nemocí zažívacího ústrojí.

Ferdinadův pramen - má podobné složení jako Křížový pramen. Využívá se ke stáčení stolní vody Excelsior.

Lesní pramen - využívá se především při léčbě nemocí horních cest dýchacích. Určen je jak k pitné kůře, tak k inhalacím nebo kloktání.

Rudolfův pramen - slouží k pitné kůře. Využívá se k léčbě onemocnění ledvin a močových cest.

Ambrožův pramen - se podobě jako pramen Rudolfův využívá pro léčbu nemocí močových cest.

Karolinin pramen - pitné kůry Karolinina pramene se využívají při onemocnění ledvin a močových cest.

Mariin pramen - pro léčebné potřeby se využívá především oxid uhličitý obsažený v prameni. Slouží k plynovým zábalům a injekcím.

 

Lázeňské kolonády

Hlavní kolonáda -  Vznosná litinová konstrukce byla odlita v železárnách Blansko. Unikátní výzdoba - dřevěný kazetový strop. Autorem nástropních fresek z r.1979 ak. malíř J. Vyleťal.

Lázeňský park - Upraveným lázeňským parkem protéká Úšovický potok, park je bohatý na vzácné vzrostlé dřeviny. Nabízí příležitosti k odpočinku a promenádám v klidném prostředí.

Pavilon Karolinina pramene - Pojmenování podle Karoliny Augusty, manželky císaře Františka I. Při rekonstrukci promenády 1989 postavena kopie původního pavilonu o 20 m blíže ke kolonádě. Kolonáda nad Karolíniným pramenem slouží od roku 1869.

Lázeňská kolonáda - Litinová kolonáda postavená podle projektů architektů Miksche a Niedzielského v letech 1888-1889.

Zpívající Fontána -  Byla vybudována v letech 1982 až 1986 péčí Městského Národního výboru v Mariánských Lázních jako součást rekonstrukce promenádního prostoru areálu Maxima Gorkého. Autorem návrhu fontány je ak.architekt Pavel Mikšík, architektonickou a technickou spolupráci poskytli ing.arch.dr.Otakar Kuea a ing. Pavel Janeček. Autorem první hudební skladby "Hudba pro fontánu" je hudební skladatel Petr Hapka. Následovaly další skladby z díla F. Chopina, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, Ch. Gounoda, B. Smetany, A. Dvořáka a dalších autorů. Fontána se rozeznívá většinou v každou lichou hodinu a skladby se střídají v pravidelném sledu. Poprvé se Zpívající fontána rozezněla 30. dubna 1986.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode